Onsdagen är kommen och säsongens kanske viktigaste match stundar för vårt H2-lag. Herrarna skall nämligen möta Frosta IBF på bortaplan i en ren jumbofinal lagen emellan. Inför kvällens drabbning ligger Röke IBK sist i tabellen med sina två inspelade poäng. Frosta IBF är endast en poäng före. Därefter är det ett hopp på hela åtta poäng upp till tiondeplacerade, IBK Landskrona.
Röke IBK och Frosta IBF möttes i den tredje omgången i en match som Frosta IBF vann med uddamålet 5-4. De tre inspelade poängen är för övrigt lagets ända hittills under säsongen.
Förutsättningarna är enkla inför tillställningen i afton. Det förlorande laget kommer vara jumbo medan den vinnande föreningen kommer placera sig på en elfteplats i tabellen.
Nu kör vi mot säsongens första vinst!