Röke IBK logo
Röke Innebandyklubb
Hässleholm

FLICKOR 2019-2020
Innebandy för tjejer födda 2019-2020
2026-01-05 16:00, FLICKOR 2019-2020
Ledare från F10-12: Tuva, Lykke, Felicia

 

Kom och testa på innebandy med oss!

Gör oss sällskap på söndagar. Träffa nya kompisar och hitta på roliga saker tillsammans både på och utanför innebandyplanen.

 

Nuvarande träningstid:

  • Söndagar 10:00-11:00
  • T4-Hallen
  • Återstart 11 januari


Vi tränar just nu tillsammans med jämnåriga killar, men vi vill så gärna skapa oss ett eget innebandylag med bara tjejer.

 

Klubba och glasögon finns att låna i början, och det är gratis att vara med de tre första gångerna.

 

Det är kul med innebandy! 🏑

Varmt välkomna!

 

Kontakt:

Erik Götborg  |  070-364 90 31   ungdom@rokeibk.se

God Jul och Gott Nytt År!
2025-12-23 15:11
 
Matchdag på Hovet!
2025-10-18 13:05
 
Kvalmatch
2025-04-06 21:03

Direkt avgörande kvalmatch i Qpoolen. 
Säsongens sista match när Eslövs IBF gästar oss. 
Vid vinst eller lika får vi en plats i division 2, vid förlust blir det kämpigare.
🥁Nu vill vi vädja till er ALLA att ta er till Qpoolen på onsdag och sjunga, skrika, heja och klappa fram oss till en sista vinst för säsongen. 🥁 läktaren ska koka! Klä dig i vinrött! 

Ta på dig din matchtröja, supportertröja eller något annat Röke plagg så bjuder vi på halva entréen! 

Vi ses ❤️ #rökeibk #rökefamiljen #klubbhuset #oxdog

Kvalmatch

Vi bjuder alla med Rökekläder på halva entréen!!

 
Föreningslogga
Röke IBK
Vi tar tempen på Kapten Lisa Kringstad
2025-04-03 16:56

Inför damernas kvalmatch på söndag har vi tagit tempen på kapten Lisa Kringstad


Hälften av träningsveckan har gått och det är snart dags för första kvalmatchen, hur har förberedelserna sett ut?
- I veckan har vi höjt farten och försökt komma in i matchtempo igen med mycket spel efter några veckors matchuppehåll.


Du leder den interna poängligan och har gjort din bästa poängmässiga säsong i seniorspel, vad har varit nyckeln för en framgångsrik säsong?
- Det har varit en väldigt rolig säsong för min del där stämningen i laget har varit bra, det föder motivation! Jag börjar även få ganska många seniorsäsonger på nacken vilket alltid är en fördel.


Majoriten av laget har aldrig tidigare spelat ett kval, vad tror du kommer bli lagets stryka för att kunna hantera avgörande matcher?
- Vi har alltid varit bra på att jobba som ett kollektiv där alla bidrar, vilket kommer att vara vår styrka även i kvalet. Vi kan lita på varandra, att vi kliver fram när det behövs.


Vad krävs för att vinna på söndag?
- Det som krävs är att vi sliter från start och har fart under benen, men framförallt att vi har god stämning och höjer varandra hela matchen igenom!


Om någon aldrig sett en innebandymatch, varför borde de kolla på just den här?
- Innebandy är alltid roligt att titta på, men det är extra roligt med kval. Allt står på spel och känslorna är utanpå.


Finns det någon spelare i laget som varit extra vass på träningarna och som publiken borde hålla ett extra öga på?
- Jag tycker att Maja, nr 27, har haft riktigt bra fart senaste veckorna. Hon känns taggad och stekhet!

KVAL TILL DIVISION 1!
2025-04-01

Äntligen har det blivit dags för damlaget att kliva in i kvalet till division 1. Match 1 av 3 spelas nu på söndag hemma på Hovet mot Almås IBF.

Ta chansen och se oss spela på hemmaplan för sista gången denna säsong! 

Nyheter från våra lag
FLICKOR 2019-2020, 05/01 16:00 
FLICKOR 2015-2016, 30/12 20:45 
Röke webbsändningar, 24/11 09:00 
Röke webbsändningar, 19/11 07:00 
Röke webbsändningar, 07/11 22:41 
Sponsorer